About the Gaylactic Spectrum Awards

Nominations

Foundation Membership

2014 Awards

2013 Awards

2012 Awards

2011 Awards

2010 Awards

2009 Awards

2008 Awards

2007 Awards

2006 Awards

2005 Awards

2004 Awards

2003 Awards

2002 Awards

2001 Awards

2000 Awards

1999 Awards

Official Rules, Regulations,
& Procedures

Donations - Please

Lambda Sci-Fi's
Recommended
Reading List

Judges

Contact Us

      

2000 Best Novel Finalists
2000 Best Short Fiction Finalists
2000 Best Other Work Finalists
2000 Hallof Fame - Media Finalists
2000 Hall of Fame Finalists
2000 All Works Receiving Nominations

2000 People's Choice Award

Awarded to the single work in any category receiving the most nominations from members of the Gaylactic Network.

WINNER: The Gumshoe, The Witch and The Virtual Corpse by Keith Hartman

2000 Best Novel Finalists

Awarded to the best science fiction, fantasy or horror novel originally released during 1999.

The Annunciate by Severna Park (Eos)
The Granite Shield by Fiona Patton (DAW)
The Gumshoe, The Witch and The Virtual Corpse by Keith Hartman (Meisha Merlin)
The Quartered Sea by Tanya Huff (DAW)
Traitor's Moon by Lynn Flewelling (Bantam Spectra)
The Wild Swans by Peg Kerr (Warner Aspect)

WINNER (tie): The Gumshoe, The Witch and The Virtual Corpse by Keith Hartman
WINNER (tie): The Wild Swans by Peg Kerr

2000 Best Short Fiction Finalists

The best science fiction, fantasy or horror work released in a short fiction format during 1999. This includes short stories, novellas, novelettes, etcetera.

Chanoyu by Esther Friesner (Asimov's 3/99)
Dapple by Eleanor Arnason (Asimov's 9/99)
The Thorn Boy by Storm Constantine (Eidolon)

WINNER: Dapple by Eleanor Arnason

2000 Best Other Work Finalists

The best science fiction, fantasy or horror work released in any other medium during 1999. This includes comic books, movies, television episodes, multimedia, gaming products, artwork, music or other.

Being John Malkovich directed by Spike Jonze(Single Cell Pictures/Gramercy Pictures/Propaganda Films)
South Park: Bigger, Longer, Uncut directed by Trey Parker/Matt Stone (Paramount/Warner Bros./Comedy Central)
Supergirl #39 - "On Ice" by Peter David (DC Comics)

WINNER: Being John Malkovich directed by Spike Jonze

2000 Hall of Fame Media Finalists

Any science fiction, fantasy or horror work in any media (TV, film, etc) format released prior to 1998.

Quantum Leap - Running for Honor (Belisarius Productions/Universal Studios)
The Rocky Horror Picture Show (20th Century Fox)
Star Trek: Deep Space Nine - Rejoined (Paramount Television)

WINNER (tie): Quantum Leap: Running for Honor
WINNER (tie): The Rocky Horror Picture Show

2000 Hall of Fame Finalists

Any science fiction, fantasy or horror work in any non-media format released prior to 1998.

How Are The Mighty Fallen by Thomas Burnett Swann (DAW)
Slow River by Nicola Griffith (Del Rey)
Swordspoint by Ellen Kushner (Tor)
Tale of the Five (series) - reading: The Door Into Fire by Diane Duane (Tor)
The World Well Lost by Theodore Sturgeon

WINNER (tie): Slow River by Nicola Griffith
WINNER (tie): Swordspoint by Ellen Kushner
WINNER (tie): The World Well Lost by Theodore Sturgeon

2000 Complete List of Nominees

A listing of all works receiving nominations during the 2000 award nominations period who were not named as finalists.

Best Novel

A Deepness In The Sky by Vernor Vinge
Rainbow Arc of Fire - Harmony of Spheres by Gregory Sanchez
Waiting by Frank Robinson

Best Short Fiction

Dragon's Daughter, Pt 2 (To Be Continued)
Leopard's Garden by Constance Ash (Not of Woman Born)
Lions of Al'Kalamir by Tanya Huff (Stealing Magic)

Best Other Work

A Distant Soil (comic) by Colleen Doran
Alien Song (web toon)
Earth Final Conflict (tv)
Lesbian Camp: The Next Generation (film)
Science Fiction of the 20th Century by Frank Robinson
Star Trek: Deep Space Nine - Emperor's New Cloak (tv)
Toy Story 2 (film)

Hall of Fame - Media

Babylon 5 - Ceremonies of Light and Dark
Ed Wood
Enemy Mine
The Hunger
Love Bites
Star Trek: The Next Generation - The Outcast
The Twilight Zone - Eye of the Beholder

Hall of Fame

Children of God by Mary Doria Russell
The Dark Beyond the Stars by Frank Robinson
Darkover (series) by Marion Zimmer Bradley
The Drag Queen of Elfland by Lawrence Schimel
Drawing Blood by Poppy Z Brite
The Fire's Stone by Tanya Huff
Gate of Darkness, Circle of Light by Tanya Huff
The Last Herald Mage (series) by Mercedes Lackey
Mainline by Deborah Christian
The Man Who Folded Himself by David Gerrold
The Merro Tree by Katie Waitman
Rainbow Arc of Fire (series) by Gregory Sanchez
Sacrament by Clive Barker
The Sparrow by Mary Doria Russell
Stars In My Pocket Like Grains of Sand by Samuel R Delany
Through A Brazen Mirror by Delia Sherman
Trouble and Her Friends by Melissa Scott
Vicky Nelson Books (series) by Tanya Huff